:: Ponad 150 tys. dzieci z całej Polski będzie świętować Dzień Pustej Klasy. Do tegorocznego Dnia Pustej Klasy zgłosiło się już ponad 1000 szkół i przedszkoli (ponad 7600 klas i grup) z całego kraju. Chcesz by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Czekamy z niecierpliwością na relacje w Waszych szkół i przedszkoli - wklejcie je w wydarzenie na Facebooku. Wspólnie udowodnijmy, że przebywanie w przyrodzie jest przyjemne i konieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego ale także, że w przyrodzie można się wspaniale uczyć nie tylko przyrody, biologii i geografii, ale także fizyki, muzyki, plastyki, polskiego, języków obcych. Wychodzenie w teren to nie "marnowanie czasu", ale jeden ze sposobów uczenia się. Tak, w terenie z powodzeniem można realizować podstawę programową, nabywać kompetencje kluczowe, rozwijać się. Wspólnie sprawmy, by w każdej polskiej szkole dzień pustej klasy był przynajmniej raz w miesiącu.
(2022-06-09)
Bez wody pitnej prądu z węgla nie będzie
::
Rząd apeluje do Polek i Polaków o oszczędzanie prądu. Polskie elektrownie są chłodzone wodą z rzek i jezior. Temperatury powyżej 30 stopni sprawiają, że poziom wód jest na niskim poziomie, a do tego woda jest za ciepła, by efektywnie chłodzić nią bloki w elektrowniach - mówi „Gazecie Wyborczej” Justyna Piszczatowska.
W obliczu zmian klimatycznych powiązania między dostępem do wody a energetyką stają się coraz bardziej palącą kwestią. Dowiedz się więcej...
(2015-08-10)
27 maja: Dzień Świadomości Wydry
::
Wydry jeszcze 200 lat temu zamieszkiwały licznie wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy i Australii. Aktualnie ich sytuacja jest znacznie gorsza. Np. wydrę europejską uznano za gatunek bliski zagrożenia wyginięciem. Problemy wydry pozostają nieznane szerszemu gronu, przez co ludzie są obojętni wobec jej losu. Warto zatem zapoznać się z wydrą. Na pewno ją polubicie, bo to bardzo sympatyczne i mądre zwierzątko!
(2015-05-25)
Zostań miejskim ogrodnikiem i chroń zasoby wody
::
Pozwala realizować zasadę „jedz lokalnie”, upiększa miasto, przynosi wiele radości, jest też ważnym elementem zrównoważonej polityki hydrologicznej. Miejskie ogrodnictwo to moda, za którą warto podążać.
(2014-07-02)
Z kranu czy z butelki?
::
Reklamy starają się nas przekonać, że regularne kupowanie wody butelkowanej jest wyznacznikiem nowoczesnego (a zarazem zgodnego z naturą) stylu życia i że zapewni nam zdrowie oraz urodę. Nie dajmy się nabić w butelkę!
Produkcja milionów plastikowych butelek, a następnie wożenie TIR-ami po kraju produktu, który prawie za darmo mamy wszyscy w kranach, to jeden z ważniejszych problemów ekologicznych. Hasłem „Piję wodę z kranu” zachęcamy do odpowiedzialnej konsumpcji.
Dowiedz się więcej...
Witamy na archiwalnej stronie konkursu ”DRUGIE DNO H2O… czyli woda w moim mieście”,
którego tematyką były miejskie ekosystemy wodne i wodo-zależne, takie jak małe rzeki, jeziora, starorzecza, stawy, mokradła, w tym łęgi i olsy.
Był on skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych (klas IV – VI), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Zadaniem konkursowym było wykonanie reportażu z elementami fotoreportażu.
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org www.zrodla.org
Projekt dofinansowany
był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Konkurs został objęty
honorowym patronatem:
Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska
Głównego Konserwatora Przyrody
Pana Janusza Zaleskiego
Prezydenta m.st. Warszawy
Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz
Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Pana Karola Semika
Bezpłatny program do rozliczenia podatku za rok 2023
jest już dostępny do pobrania ze strony
opp.zrodla.org
Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Autorką zdjęcia użytego w winiecie jest Julia Dobrzańska