co w trawie piszczy?
STRONA GŁÓWNA | O KONKURSIE | REGULAMIN | DO POBRANIA | MATERIAŁY | PRACE KONKURSOWE | FAQ | LINKI | O ŹRÓDŁACH

 

Warszawa: Tradycyjne WIANKI nad Wisłą21 czerwca (sobota) odbędą się Tradycyjne WIANKI nad Wisłą. My również się tam pojawimy i opowiemy o zwyczajach oraz roślinach odgrywających niegdyś ważną rolę podczas Nocy Świętojańskiej.

Będziemy tam, aby zaprosić wszystkich od udziału w wakacyjnej grze miejskiej o tematyce wodnej zaWODY warszawskie, która rozpocznie się już 1 lipca.

Przed nami najkrótsza noc w roku, dawniej święto wody i ognia. W ramach tego wydarzenia, od godziny 17, po praskiej stronie Wisły, poniżej Mostu Śląsko-Dąbrowskiego będziemy opowiadać o tradycjach i zwyczajach związanych z Nocą Świętojańską. Przyniesiemy i przedstawimy rośliny, które znajdowały się w sobótkowych wiankach i bukietach. Nie były one przypadkowe, dziurawiec uważany był za panaceum, miał też chronić dom przed piorunami i złymi duchami, a zbierany w Noc Świętojańską miał największą moc. Bylicę nazywano lekiem na „wszelkie słabości”, mawiano również „U kogo szałwia w ogrodzie, tego śmierć nie ubodzie”. Pochyleni nad wierzbą, plotąc wianki, posłuchamy o nadwiślańskiej przyrodzie i funkcjach jakie dzisiaj pełni dla Warszawy.

Więcej informacji na Facebooku.

Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
.
 
DRUGIE DNO H20

logo konkursu

Witamy na archiwalnej stronie konkursu ”DRUGIE DNO H2O… czyli woda w moim mieście”, którego tematyką były miejskie ekosystemy wodne i wodo-zależne, takie jak małe rzeki, jeziora, starorzecza, stawy, mokradła, w tym łęgi i olsy. Był on skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych (klas IV – VI), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zadaniem konkursowym było wykonanie reportażu z elementami fotoreportażu.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org
logo NFOSiGW
Projekt dofinansowany był ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
Konkurs został objęty
honorowym patronatem:Ministerstwo Środowiska

Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska
Głównego Konserwatora Przyrody
Pana Janusza Zaleskiego


Prezydent m.st. Warszawy
Prezydenta m.st. Warszawy
Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz


Mazowiecki Kurator Oświaty

Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Pana Karola Semika


Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Autorką zdjęcia użytego w winiecie jest Julia Dobrzańska